




Det er en 12 tommer zombiefigur med 28 bevægelig led, håndskulptureret til at ligne den famøse zombie fra Fulcis ZOMBI 2, der blev brugt på den amerikanske filmplakat. Den er kun fremstillet i 100 eksemplarer og blev solgt på eBay af skulptøren selv. Han solgte dog den sidste for et halvt år siden, så det er absolut sidste udkald, hvis man skal have fingre i den. Der er kun enkelte forretningerne, der har et eksemplar eller to tilbage.
Kisten er ligeledes håndlavet og fyldt med ildelugtende mos, så den gamle knag ligger blødt og godt. Den har en praktisk størrelse og kan nemt skjule en blokfløjte eller et stavmassageapparat, hvis man hører til dem, der har brug for at gemme sådan noget i en håndevending, når der kommer uventede gæster.
Den er tilsat "autentisk zombielugt", og jeg kan afsløre, at sådan en fyr nærmest lugter lidt jordslået og indelukket. Der medfølger desuden en ægte (?), sort "juju-bag" med en nål, så man kan hygge sig med mørke voodoo-ritualer i de kolde vinterstunder.
Desværre var den ikke helt billig. Jeg måtte bløde $185 for den ($20 mere end den oprindeligt blev solgt for på eBay), og dertil skal så lægges porto, dansk moms og Pest Danmarks dummebøde. But who cares... nu har kærestens forfærdelige pyntegenstande endeligt fået ordentlig konkurrence!
