Side 1 af 2

Musik med filmsamples(?)

Indlæg: søn 21. okt 2007 22:37
af Nicolai
Hmm... svært at finde ud af hvor dette indlæg burde stå. I kan jo bare flytte rundt på det efter forgodtbefindende. ;)

Tanken er enkel:
jeg sidder netop for 153.963. gang og lytter til DJ Shadows fuldkommen geniale album Endtroducing..... fra 1996. Et album der udelukkende består af samples. Kan varmt anbefales!!! Tonsvis af lækre sprøde beats, fede detaljer, tusmørkestemning og filmisk atmosfære. Ingen af hans efterfølgende værker har været på samme tårnhøje niveau (selv om The Private Press (2002) bestemt ikke er dårligt).

Og jeg elsker den måde, han bruger filmsamples på.
Endtroducing..... gemmer på godbidder fra især Carpenters Prince of Darkness (den sublime, og subliminale, drømmesekvens/-besked) og Twin Peaks ('It is happening again'), men også dialog fra The Aurora Encounter ('Is that your dog?' - har ellers altid syntes at det lød som gode gamle Richard Dysart, men der tog jeg altså fejl... :? ) sniger sig ind undervejs. Samt en hel masse andre lydbidder jeg ikke har fået identificeret. De to første indgår nu mest i albummet i separat form, men det er lige så meget samspillet med resten af albummet, den helhed de indtræder i og er en del af, der gør indtryk. F.eks. bruges drømmebeskeden fra Prince of Darkness på stort set samme måde som i filmen - i små bidder der bliver længere og længere efterhånden som albummet "skrider frem" og værket vokser.
Desuden optræder der, naturligvis, samples fra masser af forskellig musik; heriblandt f.eks. Tangerine Dream.

Da jeg har en stor svaghed for brug af filmsamples i musik, vil jeg såmænd blot høre, hvad I andre kender til og kan anbefale.

Kan desuden anbefale at checke denne gudesmukke musikvideo ud (desværre i ret dårlig kvalitet :( ):
http://www.djshadow.com/videos/index/cursor/5/
Er tale om DJ Shadows "Six Days" (fra The Private Press) instrueret af ingen ringere end Kar Wai Wong (filmet af Doyle, klippet af William Chang - læg evt. mærke til forbindelserne til 2046).

Indlæg: søn 21. okt 2007 23:46
af Nicolai
Glemte også at nævne The Future Sound of Londons suveræne album Dead Cities (1996) - foruroligende, og smukke, post-apokalyptiske stemningsbilleder; en fascinerende dystopi. :D
Rummer bl.a. en fed sample med Laurence Fishburne fra Deep Cover ('I had killed a man. A man who looked like me.') samt musiksamples fra Vangelis' Blade Runner-soundtrack og Morricones panfløjtearrangement i Once Upon a Time in America.
Hvis man kan lide den slags musik anbefaler jeg evt. at checke ISDN (1994/5) ud. Knapt så fremragende men stadig meget interessant og værd at lytte til - ikke mindst fordi det består af en samling live-transmissioner, som FSOL havde sendt ud til radiostationer i Europa og Nordamerika via den relativt nye ISDN-teknologi. Hvilket faktisk også kan høres på værkets lyd - en på samme tid organisk, digital og "direkte" sammenblanding af stilarter, interferens og frekvenser.

Re: Musik med filmsamples(?)

Indlæg: man 22. okt 2007 10:37
af Vang
Nicolai skrev:Da jeg har en stor svaghed for brug af filmsamples i musik, vil jeg såmænd blot høre, hvad I andre kender til og kan anbefale.

Har man sagt film/horrorsamples i film må man nok også sige EBM, industrial og metal-elektronisk crossover: Et par kunstnere, der i den henseende er værd at lytte til er (efterfulgt af et par lyttevenlige albums lige fra hoften)...

Skinny Puppy ("REmission/Bites", "Cleanse Fold and Manipulate", "Rabies" + det ultrastemningsfulde album "Too Dark Park", der bedst kan betegnes som en horrorfilm uden billeder)

Front 242 ("Official Version", "Front by Front")

Frontline Assembly ("Caustic Grip", "Tactical Neural Implant", "Artificial Soldier")

Ministry ("Mind is a Terrible thing to Taste", "Psalm 69")

Leæther Strip ("Science for the Satanic Citizen", "Object V")

Og selvom den ikke er i liga med nogen af ovenstående har jeg oså en svaghed for White Zombies "Astro Creep 2000" fra midt 90'erne. En slags Alice Cooper møder Ministry.

Re: Musik med filmsamples(?)

Indlæg: man 22. okt 2007 11:04
af Skøtt
Vang skrev:Og selvom den ikke er i liga med nogen af ovenstående har jeg oså en svaghed for White Zombies "Astro Creep 2000" fra midt 90'erne. En slags Alice Cooper møder Ministry.


Lige nøjagtig den plade tænkte jeg også på som det første. Det er mange år siden den har været på, men især de mange filmreferencer husker jeg som velsmagende.

Det er også længe siden jeg har hørt de der instrumentale hip hop-ting, men udover DJ Shadow har Prefuse 73 brugt en del samples igennem sin karriere fra trash-film.

Forbrydelsens Element citatet "I'm gonna fuck you back to the stoneage" er blevet brugt på mere end en Stonerrock plade - jeg kan selvfølgeligt ikke huske hvilke bands, da de fleste lyder ens.

Indlæg: man 22. okt 2007 13:38
af Gynther Meyer
Der er et fedt brudstykke fra FASTER, PUSSYCAT, KILL! KILL! på Poison Ideas "Blank Blackout Vacant" LP!!

Re: Musik med filmsamples(?)

Indlæg: man 22. okt 2007 13:46
af Gynther Meyer
Skøtt skrev:
Vang skrev:Og selvom den ikke er i liga med nogen af ovenstående har jeg oså en svaghed for White Zombies "Astro Creep 2000" fra midt 90'erne. En slags Alice Cooper møder Ministry.


Lige nøjagtig den plade tænkte jeg også på som det første. Det er mange år siden den har været på, men især de mange filmreferencer husker jeg som velsmagende.

Læg dog mærke til at citaterne er "hjemmelavede"!! Jeg hørte dengang et interview med Rob (eller så det på mtv,vist nok) hvor han sagde at han havde haft for meget bøvl med folk (rettighedsindehaverene) der blev sure over at han bare havde brugt bidder fra film tidligere så han ville hellere lave nogen der løde ligesom i stedet!

Og endnu en White Zombie-filmreferance er naturligvis titlen på LP'en "Make them die slowly" (der som bekendt er den amk titel på Cannibal ferox)

Re: Musik med filmsamples(?)

Indlæg: man 22. okt 2007 13:52
af Skøtt
Det var faktisk mere referencerne i titler, tegninger og sangtekster jeg tænkte på. Men jeg mener der er nogle 'rigtige' samples på tillige. På hans senere solo-plade er der rigtigt nok meget hjemmebryg. Men den er også ret tandløs i det hele taget.

Musik med filmsamples(?)

Indlæg: man 22. okt 2007 16:24
af Diabolik
Nicolai skrev:Da jeg har en stor svaghed for brug af filmsamples i musik, vil jeg såmænd blot høre, hvad I andre kender til og kan anbefale.


Min alletiders favorit er Sigue Sigue Sputnik... Engelsk disco-punk... Som salige Kim Schumacher sagde, da han præsenterede dem i Studie 86;
'Og så præsentere Studie 86 en helt ny gruppe på dansemarkedet. Drengene her ser ud til at have tatoveret makeuppen på, håret er redt med en flammekaster og tøjet strikket efter gør-det-selv-princippet i ren 24 karat ståluld. Ultravold, sjofle videofilm, atomraketter og hjemmecomputere. Værsgo, slå antennerne ud og opfang signalerne. Her er Sigue Sigue-Sputnik og deres musikalske skydetelt "Love Missile number one"'

Add. Nummeret hedder faktisk Love Missile F1-11... Findes på lp'en/cd'en 'Flaunt it'! De var endda så smarte at de solgte breaket mellem numrene til firmaer, så man istedet for får reklamer fra bla. L'Oreal og Tempo

Deres numre er et overflødighedshorn af samplede filmcitater fra alskens action/horror/scifi film... Blade Runner, Dirty Harry, Death Wish, Poltergeist, Clockwork Orange, Terminator o.m.a.

Coveret til et af deres utallige remix af Love Missile F1-11, giver et rimelig godt billede af hvor meget deres musik var influeret af film!!
Billede

/D

Re: Musik med filmsamples(?)

Indlæg: man 22. okt 2007 16:52
af Nicolai
Fantastisk Diabolik!!! :D
Sikke et navn! Sikke et cover! (Jeg burde have regnet ud, at du kunne byde på den slags! :D ).
Og hvem kan stå for sådan en salgstale? :wink:

Suk... Schumacher... må han hvile indhyllet i glamrock og perlehøns... :(
Har du evt. et link til deres musik?

Og Caspar:
ja, jeg kender godt Front 242, Skinny Puppy og Ministry - er bare så længe siden jeg sidst har lyttet til det! Det må være en opfordring! :D
De andre grupper (tak Skøtt og Gynther!); Poison Idea, White Zombie, Prefuse 73, Frontline Assembly og Leather Strip (sounds corny!) har jeg aldrig lyttet til, men de skal naturligvis også checkes ud.
Tak for anbefalingerne! :D

PS: DJ Shadow har naturligvis også leget med filmsamples på sine andre værker, bl.a. på Preemptive Strike, hvor William Hurt rabler løs på lydsiden fra Altered States (foruden lydsamples fra bl.a. Brainstorm & THX 1138). Skal dog ikke gøre mig klog på hans seneste album, The Outsider, som jeg hverken har købt eller lyttet særlig meget til, da de første par numre skuffede mig sindssygt meget. Lader til at manden har skiftet spor og mere eller mindre solgt ud af sit geni... :evil:

Re: Musik med filmsamples(?)

Indlæg: man 22. okt 2007 17:47
af Jack J
Nicolai skrev:ja, jeg kender godt Front 242, Skinny Puppy og Ministry - er bare så længe siden jeg sidst har lyttet til det!

Ministry har faktisk lige udsendt en ny skive, "The Last Sucker". Deres sidste nogensinde ifølge Al Jorgensen.


Jack

Re: Musik med filmsamples(?)

Indlæg: man 22. okt 2007 18:31
af Diabolik
Nicolai skrev:Har du evt. et link til deres musik?


http://www.sputnikworld.com/

Flaunt it-Promo;
http://www.youtube.com/watch?v=my_OAvPWUqU&mode=related&search=

Tjek Love Missile F1-11 her http://www.youtube.com/watch?v=pk30a0qsVIk
og
21st Century Boy her;
http://www.youtube.com/watch?v=28hFIxgtv0o&mode=related&search=

På 'Flaunt it' er der et nummer der hedder She's My Man (She Wolves of the S.S.S.)... Jamen, er det ikke bare en smuk titel? Nazis og shemales i skøn forening!!!

Og sidst men ikke mindst... Det er lidt blasfemisk!!! Men alligevel;
http://www.youtube.com/watch?v=fJVShbi6uJQ&NR=1

/D

Re: Musik med filmsamples(?)

Indlæg: man 22. okt 2007 20:49
af Vang
Diabolik skrev:Deres numre er et overflødighedshorn af samplede filmcitater fra alskens action/horror/scifi film... Blade Runner, Dirty Harry, Death Wish, Poltergeist, Clockwork Orange, Terminator o.m.a.


Jeg har sgu aldrig rigtig fundet ud af, om jeg kunne lide dem. Den gamle uncutter Kasper Bøg var ligesom Diabolik helt i den syvende himmel over deres fantasi og uhæmmede brug af kommercielle metoder og popkulturreferencer. En slags Sex Pistols møder William Gibson. Men underholdende er det bestemt, så jeg måtte lige hen og finde "Flaunt It" og den noget svagere "Dress for Excess" fra 1988 blandt vinylerne.

Coveret på Flaunt It er en kæmperobot a la Transformers, og bagsiden ligner noget fra William Gibsons værste fremtidsvision (nederst på coveret til "Dress for excess" er der faktisk et Gibson citat). Alene titlerne på numrene er mærkværdige og umulige at afkode. Et eksempel: Skæring to på side B, "Massive Retaliation" fremstår på omslaget således:

2 MASSIVE RETALIATION (M.A.D!!) Sperm Bank Baby. 23. 23. Part 8. Designed by Italians, built by robots... * (og så noget på japansk)

Cool... og lidt sært. Og nu vi er ved de filmglade bands fandt jeg to gamle vinyler med de engelske poppunkere The Dickies. Der er energi, filmfantasier og liv og glade dage, her så jeg skal bestemt ikke brokke mig. Et af numrene på "The Incredible Shrinking Dickies" har solo på pivedyr.

Billede

Billede

Indlæg: man 22. okt 2007 21:13
af Jack J
Sigue var en flue (en Sputnik) på væggen.


J

Indlæg: man 22. okt 2007 22:13
af Mads
Var ret vild med Sigue Sigue Sputnik da jeg var 10-12 år, sjovt at gense de videoer selvom jeg absolut ikke synes at musikken holder idag.
Specielt indenfor metal og grindcore er det meget brugt at tage samples fra horrorfilm og bruge dem som fyld mellem numrene. Tit i sådan en grad at det bliver ulideligt at høre på. Nogle af de første der gjorde det hed IMPETIGO, de var ret gennemførte i brugen af horror/splat referencer i sangtitler, tekster og artwork. Mener det er deres demo 'Giallo' der åbner med en lydbid taget fra ILSA SHE WOLF OF THE SS. Et andet, lidt mere kuriøst eksempel, er et grindcore band der hedder GRAF ORLOCK, de bruger flittigt løs af samples fra mainstream 80er og 90er film, alt fra Robocop til Big Lebowski.
Skulle jeg anbefale noget vil det dog være JESUS OF NAZARETH, et 1-mands elektrogrind/noise/ambient-projekt med hang til syge samples, også fra film. Må dog indrømme at jeg har meget lidt styr på hvor alle citaterne er taget fra, men på CDen 'The Shame of Being a Child' bruges bl.a. 'Willow's Song' fra THE WICKER MAN, udsat for diverse effekter der gør den endnu mere sælsom at høre på end originalen.

Her er iøvrigt en hel side med samples brugt af MINISTRY.

Indlæg: man 22. okt 2007 22:41
af Jack J
Mads Jensen skrev:Her er iøvrigt en hel side med samples brugt af MINISTRY.

Hvis du så også havde en liste over, hvilke George Bush-taler, som var blevet samplet på "Rio Grande Blood", ville jeg være imponeret!!!

"I'm an asshole"


Jack