Side 1 af 2

"Video Nasties"-ballade i DK?

Indlæg: lør 12. sep 2009 11:50
af Thomsen
Jeg sad lige og læste en personlig gennemgang på www.hysteria-lives.co.uk af hele den berygtede ballade omkring "Video Nasties"i UK, og så kom jeg til at tænke på, om der egentligt nogensinde var tilløb til noget lignende i Danmark?

Jeg ved godt, at vi slap for de vanvittige, engelske censurlove osv., men det jeg tænker på er, om medierne herhjemme også forsøgte at piske en stemning op mod volds- og gyserfilm lig den, som især Daily Mail piskede op i Storbritannien?

Indlæg: lør 12. sep 2009 12:35
af Jack J
Nah, det var ikke det store. Der var nogen skide pædagoger, som mente "videovoldsfilmene" var skadelige for børn og unge, og så vidt jeg husker, blev Motorsavsmassakren og Ilse-filmen altid hevet frem i debatter. I Banned in Britain #1 (1994) bragte jeg et udklip fra Korsør Posten 1991, hvor en kvindelig forfatter (sikkert en pædagog) var blevet interviewet og sagde, at når børn og unge var alene hjemme, så sad de i flok og så kvindenedgørende kannibalfilm og den slags kunne man ikke tillade i et land som Danmark. Korsør Posten var og er jo en lokalsprøjte, hvor man ikke går så meget op i det journalistiske, så forfatterindens påstande fik bare lov til at stå som de rene fakta. Ak ja.

Men i Sverige var der en helt andet ubehagelig debat, som fulgte efter en enkelt aften, hvor der havde været et frontalangreb på skrækfilm fra svensk tv's side. Et angreb, som kom til at slå en hadsk tone an mod splatter- og gyserfilm i årene derefter. Og meget apropos, så kommer der faktisk i aften et ganske glimrende program delvist om den debat. Det er en genudsendelse og jeg så det selv for et par dage siden. SVT2 kl. 24:00 - 00:30


Skräckministeriet

Bredbild Textat sid. 299
Del 2 av 8. Blod. I kväll analyserar
Skräckministeriet blodets funktion i
skräckfiktionen. Programmet tar pulsen
på vampyren tillsammans med
Draculaexperten Vesna Goldsworthy och
litteraturforskaren Anna Höglund. Vi
får möta skådespelaren Terri McMinn -
som blev symbolen för bloddrypande
videovåld i filmen Motorsågsmassakern
och lär oss blanda teaterblod med den
excentriske splatterfilmsproducenten
Lloyd Kaufman på det kultförklarade
filmbolaget TROMA. Skräckministeriet
dyker ner i det allra mörkaste och
kusligaste. Serien skildrar skräck ur
ett idéhistoriskt perspektiv.

Indlæg: lør 12. sep 2009 14:25
af Kinski
Hvis du læser de gamle medlemsblade for bibliotekarer B70 og Bibliotekspressen (kan bl.a. lånes på Danmarks Biblioteksskoles Bibliotek i Kbh.), så vil du se en voldsom debat omkring video vold og biblioteket i begyndelsen af 80erne. Jeg skrev opgave omkring det emne et semester, så jeg har pløjet mig igennem mange af de artikler.

Indlæg: lør 12. sep 2009 15:50
af Mads
Uddrag fra debatbogen "Ser du video?"- en undervisningsbog fra 1985 til brug i folkeskolen:

"Video-whopper", skrevet af Michal W. (9. klasse):

Jeg åbner døren med albuen og går
baglæns ind,
på den anden arm har jeg en pose,
varm og velduftende.
Under armen har jeg kassetten,
har lige lejet den.
Jeg går ned i knæ og læsser posen af
på sofabordet,
ruller vindjakkens lynlås ned,
trykker på power og eject,
stopper kassetten ind og trykker ned,
trykker på play.
Den speeder op mens jeg krænger
jakken helt af.

Jeg falder ned i lænestolen
vælter støvlerne af og svinger benene op
Jorden vokser op i en bule
som et kæmpestort muldvarpeskud
op kommer en grå knoglet hånd
med laset hud

Jeg rækker ud efter posen på sofabordet
Hovedet kommer til syne
indtørret som en mumie
Jorden buler op flere steder
Jeg roder med hånden ned i posen
mærker varmen
med fremstrakte arme
stavrer de stift gennem byen
de vælter ind i biler og skilte
Folk løber skrigende væk
gadelygterne lyser koldt og kaster
lange skygger.

Jeg pakker min burger ud og smager
på agurkesalaten
En kvinde falder
en flok zombier er straks over hende
de flænser løs
Jeg bider i min whopper
der løber lyserød saft ned ad hånden
Der er skrig foran mig
og bag mig
Sluk for den larm! brøler mor,
jeg får hovedpine
Tag benene ned og fjern det roderi.

Hvad ser du? spør hun og sætter sig
i sofaen
har du mere mad i posen?
Jeg læner mig frem og rækker ud
Zombierne rejser sig og stavrer videre
Det hele er ædt, siger jeg
Foran ligger resten af kvinden
Det blå lys fra skærmen svinder bort.


-mand, hvor kan man dog nogle gange savne 80'erne.

Re: "Video Nasties"-ballade i DK?

Indlæg: lør 12. sep 2009 16:18
af Vi Har Sjov
Thomsen skrev:om medierne herhjemme også forsøgte at piske en stemning op mod volds- og gyserfilm lig den, som især Daily Mail piskede op i Storbritannien?


Pas på med at nævne det i nærheden af Lene Espersen... :shock:

Indlæg: lør 12. sep 2009 19:06
af Jack J
Fantastisk fund der, Mads! :D

Indlæg: søn 13. sep 2009 13:35
af Mads
Ja, et heldigt fund til en 10'er på bogudsalg for en del år siden. Det er næsten ligesom "Søren og Mette" bøgerne fra 1. klasse, med gode, pædagogiske eksempler. I "Ser du video?" hedder de så Ole og Pernille, så der er f.eks. et kapitel der hedder "Ole ser Fredag den 13.", og et andet der hedder "Ole og Pernille ser Hævneren".

Indlæg: søn 13. sep 2009 14:03
af Kinski
Mads Jensen skrev:Ja, et heldigt fund til en 10'er på bogudsalg for en del år siden. Det er næsten ligesom "Søren og Mette" bøgerne fra 1. klasse, med gode, pædagogiske eksempler. I "Ser du video?" hedder de så Ole og Pernille, så der er f.eks. et kapitel der hedder "Ole ser Fredag den 13.", og et andet der hedder "Ole og Pernille ser Hævneren".


Hvis jeg husker ret, så er det digt også trykt i B70.

Indlæg: søn 13. sep 2009 14:15
af Mads
Der står i bogen, at det er taget fra Udkig nr. 3, 1983.

Kan også huske at jeg engang i 80'erne har set et nummer af Folkeskolen med et billede fra Kannibalmassakren på forsiden. Kunne være ret interessant at finde det igen.

Indlæg: man 14. sep 2009 19:38
af Selvjustitsminister
Jeg købte for nogle år siden "Vold på skærmen - en debatbog". Den er fra Gyldendals Pædagogiske Bibliotek og udgivet i '84.
Nu har jeg ikke fået taget mig sammen til at læse hele bogen, men der er ingen tvivl om at det på børn-tager-skade siden af debaten.

Der skulle også have været noget om voldsfilm i Ungdomsredaktionen (??) engang i 80'erne på DR. Klip fra bla. Exterminator osv. Jeg kender det dog ikke i detaljer og jeg ved ikke om der var tale om anmeldelser eller debat - men som jeg husker at have fået det fortalt, så var det debat.

Indlæg: man 14. sep 2009 20:03
af Kristensen
Et eller andet sted i gemmerne har jeg en helt fantastisk harmefuld artikel om splatterfilm skrevet af Jørgen de Mylius (ja den Jørgen de Mylius) dengang hetzen mod den slags var på sit højeste. Han plæderer blandt andet for voksencensur.

Indlæg: man 14. sep 2009 21:36
af Jack J
Haha, virkelig.

Jeg husker så til gengæld den uheldige hetz mod voksentegneserier, der kørte i midt-80'erne på Slagelse bibliotek. Det var fremme i TV og aviserne og det hele.

Indlæg: man 14. sep 2009 22:33
af Vang
Mads Jensen skrev:"Ole og Pernille ser Hævneren"
Tre timer senere...

Billede

Indlæg: tirs 15. sep 2009 01:07
af Thomsen
Jeg kan godt huske, at der var en debat i tv - eller dvs. jeg kan huske de klip, de indbudte repræsentanter fra "ungdommen" havde valgt. Det var bl.a. et klip fra Årgang '84 (hængningsscenen) og et fra Zombi 2 (scenen hvor de går ombord på båden i N.Y.'s havn). Det sidste klip kostede mig et par nætter med mareridt. :)

Indlæg: tirs 15. sep 2009 09:41
af Vang
Thomsen skrev:Jeg kan godt huske, at der var en debat i tv - eller dvs. jeg kan huske de klip, de indbudte repræsentanter fra "ungdommen" havde valgt. Det var bl.a. et klip fra Årgang '84 (hængningsscenen) og et fra Zombi 2 (scenen hvor de går ombord på båden i N.Y.'s havn). Det sidste klip kostede mig et par nætter med mareridt. :)

Præcis det samme program var skyld i at jeg blev gyserfilmentusiast. Fik først set filmene mange år senere, men havde helt sikkert ikke opsøgt dem, hvis jeg ikke havde set disse klip. Kan huske, at vi snakkede meget i skolegården om zombierne!