I forbindelse med, at jeg nu har fået færdiggjort gymnasiet og skal til at dovne den i et års tid, så tænkte jeg, at jeg ville igang med at læse lidt så jeg ikke sidder og bliver dum på mit no-brain arbejde.
Jeg er dog lidt i tvivl om, hvad jeg skal gå i krig med, da jeg har holdt en pause fra fritids-læsningen i lang tid.
Jeg tænker på at bestille A Clockwork Orange og Lord of the Flies hjem fra Amazon, da jeg længe gerne har villet læse dem på engelsk. I den forbindelse mener jeg dog, at der mht. A Clockwork Orange er noget med, at nogle udgaver ikke indeholder alle kapitler. Er der nogen der ved noget om dette og eventuelt kan peje mig i retningen af hvilken udgave jeg bør læse?
Herudover ønskes der endelig forslag til flere titler (gerne på engelsk). Findes der noget horrorlitteratur der er værd at læse?
Her tænker jeg ikke på fanzines og bøger om film. Så hardcore er jeg ikke endnu.
