Side 1 af 1

Mordertema på Sleazehound

Indlæg: man 13. aug 2007 02:25
af Mogens
I augustnummeret af Sleazehound er der mord på menuen. Nej, jeg mener det - det hedder vores tema faktisk :D Anyways, der er 50 nye anmeldelser, hvoraf de 39 handler om mordere på den ene eller anden facon. Hovedparten af temaanmeldelserne er film, men der er også nogle bøger, soundtracks og lidt andet.

Derudover er der et par håndfulde ting og sager uden for temaet.

Kig inden for i hundehuset, hvis I har lyst - synes i hvert fald lige jeg ville smide et link her i forummet.

http://www.sleazehound.dk/

Indlæg: man 13. aug 2007 12:06
af gorzelak
Dejligt! Jeg kan se, at I har et review med at Fritz Langs M baseret på Scantrades danske DVD. Ved du, hvordan udgaven er kvalitetsmæssigt? (Jeg ser, at det er en Jacob, der har anmeldt den, så måske ved du det ikke...)

Indlæg: man 13. aug 2007 17:37
af Mogens
Jeg ser Jacob i aften, så jeg kan prøve at høre ham ad. Jeg har kun stiftet bekendtskab med den ganske kort, da jeg tog screenshots sammen med Jacob. Umiddelbart synes jeg ikke, at der så ud til at være noget i vejen med den, men mit indtryk er altså meget flygtigt og nok ikke til at regne med.

Jeg prøver lige at høre, hvad Jacob har at sige om den - jeg vil dog tro, at i fald der var noget væsentligt at kritisere ved den, så ville Jacob have nævnt det i sin anmeldelse. Han kender dog så vidt vides ikke kvaliteten på de øvrige udgivelser, der er kommet, så logisk nok har han ikke noget sammenligningsgrundlag.

Indlæg: man 13. aug 2007 18:04
af gorzelak
Fino. Jeg kender heller ikke de øvrige DVD-udgaver af M og er ikke særligt kritisk mht. billedkvalitet - det er mest for lige at høre, om Scantrades kan gå an. De har jo også udsendt en af Mabuse-filmene.

Indlæg: man 13. aug 2007 18:32
af Skøtt
Jeg havde ingen problemer med den udgave - den virker autentisk blød i billedet, og er i croppet med bjælker i siderne for at give det korrekte format. Længden er også fra restaurationen fra et par år siden.

Jeg husker selv at være så meget i tvivl om udgaver engang at jeg aldrig fik den bestilt, men så stod den en dag foran næsen på mig til billige penge.

Man kan læse lidt om udgaverne her:

http://www.dvdbeaver.com/film/DVDCompare7/m.htm

Jeg skal ikke kunne sige om en af dem er tilsvarende den udgivelse vi taler om her.

Indlæg: tirs 14. aug 2007 09:24
af Jack J
Mht. M så husker jeg at DR engang i 90'erne viste filmen, men kort tid efter viste NRK den også, og denne version havde længere scener med. Blot dialogscener osv. der alle syntes at være forkortede i DR-udgaven. Mon det monstro er den lange version der er ude på den danske DVD?

Indlæg: tirs 14. aug 2007 09:44
af Skøtt
Jack J skrev:Mht. M så husker jeg at DR engang i 90'erne viste filmen, men kort tid efter viste NRK den også, og denne version havde længere scener med. Blot dialogscener osv. der alle syntes at være forkortede i DR-udgaven. Mon det monstro er den lange version der er ude på den danske DVD?


I 2001 blev filmen restaureret, så den kom op på 3024 meter. I 1931 var den på 3208 meter, mens den i 1960 var svundet helt ned til 2693. Den danske udgave er som sagt den nyeste og længeste. Så det er kun billedscan-kvalitet det drejer sig om.

Indlæg: tirs 14. aug 2007 10:06
af Jack J
Skøtt skrev:
Jack J skrev:Mht. M så husker jeg at DR engang i 90'erne viste filmen, men kort tid efter viste NRK den også, og denne version havde længere scener med. Blot dialogscener osv. der alle syntes at være forkortede i DR-udgaven. Mon det monstro er den lange version der er ude på den danske DVD?


I 2001 blev filmen restaureret, så den kom op på 3024 meter. I 1931 var den på 3208 meter, mens den i 1960 var svundet helt ned til 2693. Den danske udgave er som sagt den nyeste og længeste. Så det er kun billedscan-kvalitet det drejer sig om.

Okay. Men hva' så med de resterende meter fra 1931-udgaven til 2001-udgaven? Ligger de stadig gemt i en gammel nazibunker? Øh, og hvor meget er det i menneske-tid?


Jack

Indlæg: tirs 14. aug 2007 10:36
af Skøtt
102 minutter. De resterende meter er vist, som det gør sig gældende for mange af de europæiske klassikere, VERSWUNDEN!

Indlæg: tirs 14. aug 2007 11:40
af Jack J
Skøtt skrev:102 minutter. De resterende meter er vist, som det gør sig gældende for mange af de europæiske klassikere, VERSWUNDEN!


Jeg mente nu; hvor megen minutter er det som stadig mangler?

Hvor lang tid tager en meter (hø hø)??

- Og ja, trist, når det sker.