
Så er programmet for Fantastisk Filmfestival 2007 klar. Sveriges grymmaste festival dedikeret de fantastiske genrer og beliggende kun en times kørsel fra Kbh.
Åbningsfilmen er Neil Gaimans "Stardust" og Gaiman vil selv være der og signere bøger og introducere filmen.
Desuden byder vi på blandt andet Kiyoshi Kurosawas nyeste film Retribution, Chan-wook Parks "I'm a Cyborg But That's OK", den franske hypersplatter "Inside" hvis sidste time er som at se brandslukkerscenen fra "Irreversible" i loop, en grindhouse nat , dokumentar om Moebius samt en masse andet godt fra det sidste års tids genrefilm.
Alain-Robbe Grillet gæster festivalen, det samme gør som sagt Neil Gaiman, Roy Anderson samt instruktørerne af "Inside".
Da vi i år er værter for Melies D'or, førsteprisen for bedste europæiske genrefim, holdes desuden en stor Melies-galla samt et brag af en fest med live punk rock og sveden EBM.
Se hele programmet på http://www.fff.se