Side 1 af 1

A tale of two sisters

Indlæg: tors 6. mar 2008 19:00
af Jack J
Sjovt, at der netop er kommet DVD-check op af filmen, jeg har nemlig lige modtaget den i dag! Jeg har iø købt den svenske udgave fra www.dvd.dk til ca. 40 kr. og sjovt nok er den svenske udsendt af Scanbox, selvom de jo ikke står for den danske!?


Jack

Indlæg: tors 6. mar 2008 19:36
af Nicolai
Måske Pan Vision er ejet af Scanbox?
Ellers aner man konturerne af et dvd-kartel derude i mørket... 8)

Nu slog jeg lige selskabet op og kan til min store glæde se, at de også har smidt Ji-woon Kims efterfølgende film krimigangsterdramaet A Bittersweet Life (Dalkomhan insaeng) på gaden! :D
Den er absolut anbefalelsesværdig! Ikke på højde med A Tale of Two Sisters men nu er det jo også ovre i en helt anden boldgade. Forbandet stilfuld, cool og temmelig brutal action i en barsk historie med en visuelt indbydende stil. Meget nydeligt håndværk. Meget mere bliver det dog heller ikke til. I denne omgang. Den mangler, tilgiv mig udtrykket, lidt større (emotionel) gennemslagskraft og er langt fra lige så original som A Tale of Two Sisters. Men Ji-woon Kim er bestemt et talent, der er værd at holde godt øje med. Jeg glæder mig MEGET til hans western The Good, the Bad, and the Weird, der dukker op engang i år.

Læs mere om Pan Visions udgivelse af A Bittersweet Life her:
http://www.panvision.com/o.o.i.s?id=196 ... t=D7400007
Og læg evt. mærke til overskriften i faktaboksen: systemkrav! :lol:
Ahem... der er vist gået liiiidt for meget computerspil i den dér, hva' Pan Vision! :roll: :wink:

Nå men traileren kan ses på dette site:
http://www.d-o-e-s.com/collection/bitte ... ndex0.html

Indlæg: tors 6. mar 2008 21:16
af Jack J
Tak, jeg kender godt A BITTERSWEET LIFE, jeg købte den brugt i BB, og har ikke set den, men nu tror jeg bare, jeg vil smide den i skralderen pga. din lidet flatterende omtale. Æv. :cry: :cry:


Jakk

Indlæg: søn 9. mar 2008 14:02
af Dr. Humpp
A Bittersweet Life er sgu en fin og flot voldsfilm, troede det var det sædvanlige John Woo-wannabe slam, men den var helt i orden. A Tale Of Two Sisters er nok mere original, selvom J-Horror inspirationen er meget synlig.

Indlæg: søn 9. mar 2008 19:24
af Morbid Angel
Jeg vil også slå på tromme for den koreanske film City Of Violence (Jjakpae) , den sparker sku røv!
http://www.imdb.com/title/tt0821470/

Mvh

MA

Indlæg: søn 9. mar 2008 19:40
af Nicolai
Morbid Angel skrev:Jeg vil også slå på tromme for den koreanske film City Of Violence (Jjakpae) , den sparker sku røv!
http://www.imdb.com/title/tt0821470/

Mvh

MA

Ah tak for anbefalingen. Det er jo også samme instruktør som på den fremragende Crying Fist. Den vil jeg helt klart checke ud. 8)

http://latefilm.com/the-city-of-violence-trailer