Flesh + Blood har ikke ligefrem en sådan starut med. Men der er nogle ganske gustne eksempler på pesten. Eksempelvis den gudsfrygtige læge der begynder og dræne kaptajnen for blod, hvilket bare vil spræde mere pest.
Ideen i det tumpede kostume var, så vidt jeg ved, at der i næbbet sad rensende urter der holdt næse og mund ren. En antik gasmaske, der bare ikke har hjulpet meget. (Vi ser jo også i F+B, at de prøver og hverne sig mod pest, ved og dække sig for næsen)
Pinden er til og tage pulsen med.
Jeg er ikke bekendt med nogen film, hvor der ligefrem optræder en i denne mundering, men jeg kan da kun slutte mig tilat det ville være oplagt med en film om fænomenet.
Hvis man en dag kommer til Venedig kan man købe en kopi af en fugle maske. Hvis man ellers er interesseret.
"I'm not a fag! But I've heard a lot about it and read exposes. I want to try it now to see how bad it is. Just once."