• * Tilmeld
  • * Log ind
  • * OSS
Boardindeks ‹ Filmsnak ‹ Genrefilm

Diskussionsforum for "Uncut-relaterede" film. Dvs. så godt som alle film i de fantastiske genrer..
Skriv et svar
67 indlæg • Side 1 af 5 • 1, 2, 3, 4, 5

Den klammeste/sygeste film?

Indlægaf Anders » man 9. mar 2009 18:00

Hej alle.
Jeg ved godt at dette er et definations spørgsmål, men jeg er alligevel nysgerrig efter at høre om nogen af jer har én bestemt film, som i bare synes er "simpelthen for klam". Måske endda en film hvor i har været nødt til at slukke for fjernsynet, for at undgå at kaste op?

Selv har jeg ikke været voldsomt vidt omkring på dette markede, men jeg har dog oplevet titler som; Salo (120 days in Sodomy), Men Behind The Sun, Cannibal Holocaust og I Spit On Your Grave (Day of the woman)..
Ingen af dem er dog helt "godt nok" hvis i forstår. :) Jeg leder efter noget lidt mere... sygt? Selvom "vi-spiser-lort"-scenen i Salo er pænt hardcore..

Så jeg vil egentligt gerne høre jeres bud på noget rigtigt ulækkert? Hvis det kan lade sig gøre.. :)
Do you serve food here?
- Best in mexico!
.. I kinda' doubt that!
Anders
 
Indlæg: 324
Tilmeldt: man 2. mar 2009 12:04
Geografisk sted: Århus
Top

Indlægaf Ovesen » man 9. mar 2009 22:00

De ulækreste film jeg har set, har ganske givet været et eller andet afsporet internetporno. Ret ligegyldigt, egentlig.

Hvis man afgrænser det til regulære, ikke-pornografiske, spillefilm er det måske lidt mere interessant. Jeg husker men behind the Sun som ret ulækker, men også ret kedelig (?). Derfor har jeg aldrig rigtig orket at gense den, selvom jeg har haft den i årevis.
"The boat can leave now. Tell the crew"
Brugeravatar
Ovesen
 
Indlæg: 983
Tilmeldt: tors 30. dec 2004 02:53
Geografisk sted: Interzone
  • Hjemmeside
Top

Indlægaf Morbid Angel » man 9. mar 2009 22:08

Ja Slim Slam og Slum fik mig næsten tilat kaste op :lol:
Syntes ikke splatterfilm giver mig kvalme.

Mvh

MA
Morbid Angel
 
Indlæg: 498
Tilmeldt: fre 13. apr 2007 07:59
Top

Indlægaf Thomsen » man 9. mar 2009 22:39

August Underground-serien var pænt ubehagelig, især fordi de mest er lavet som showreels for skabernes effektfirma. Handlingen er simpel: et par unge afstumpede personer render rundt og torturerer og slår folk ihjel, mens de filmer det hele på deres videokamera. Highlights består bl.a. af en mand, der tvinges til at klippe sin pik af for at undgå, at de dræber hans kone. Tak for kaffe, siger jeg bare. :shock:
Brugeravatar
Thomsen
 
Indlæg: 706
Tilmeldt: lør 30. dec 2006 00:38
Geografisk sted: Frederiksberg
Top

Indlægaf Anders » man 9. mar 2009 22:41

Thomsen skrev:August Underground-serien var pænt ubehagelig, især fordi de mest er lavet som showreels for skabernes effektfirma. Handlingen er simpel: et par unge afstumpede personer render rundt og torturerer og slår folk ihjel, mens de filmer det hele på deres videokamera. Highlights består bl.a. af en mand, der tvinges til at klippe sin pik af for at undgå, at de dræber hans kone. Tak for kaffe, siger jeg bare. :shock:


Det lyder svedigt :D

Jeg har i lang tid ledt efter August Underground filmene, men jeg kan kun finde dem på instruktørens egen hjemmeside, og der er de meget dyre.. :(
Do you serve food here?
- Best in mexico!
.. I kinda' doubt that!
Anders
 
Indlæg: 324
Tilmeldt: man 2. mar 2009 12:04
Geografisk sted: Århus
Top

Indlægaf Thomsen » man 9. mar 2009 22:49

Jeg tror, at de er svære at finde meget billigere. SVJV har de selv udgivet dem gennem deres eget selskab. De kan også stadigvæk købes hos xploitedcinema.com, som er venlige med at skrive en lavere værdi på pakken, hvis man beder dom om det, så man ikke risikerer at blive snuppet i tolden.
Brugeravatar
Thomsen
 
Indlæg: 706
Tilmeldt: lør 30. dec 2006 00:38
Geografisk sted: Frederiksberg
Top

Re: Den klammeste/sygeste film?

Indlægaf Skøtt » man 9. mar 2009 23:10

Lige på dette punkt passer den gamle kliche med at film opleves bedst i biffen - den sidste oplevelse af den slags var Der Freie Wille af Matthias Glasner. Mikael Haneke har tillige givet nogle tarmvendende sug i maven. Når der sker noget ubehageligt i den slags film, kan man være helt sikker på det er virkelig nasty.

Jeg kan tillige huske jeg havde maven fuld af øl til Natfilm for år tilbage og så Nil by Mouth af Gary Oldman - der var tæt på at komme et par fadbamser op igen undervejs. Men det var måske bare pga det håndholdte kamera.
When the Going gets Weird, the Weird Turn Pro!
Brugeravatar
Skøtt
 
Indlæg: 908
Tilmeldt: tors 30. dec 2004 18:55
Geografisk sted: Top-a-the world, ma
  • Hjemmeside
Top

Indlægaf Michael89 » lør 14. mar 2009 03:20

Jeg må sige at hjemmevideoen med familien der bliver slået ihjel i Henry: Portrait of a Serial Killer har stadig min første plads, det er satme ondt.
Michael89
 
Indlæg: 33
Tilmeldt: søn 17. jun 2007 01:00
Top

Indlægaf Kristensen » lør 14. mar 2009 11:04

George Franjus Le Sang des bêtes (Dyrenes blod) er en af de få film jeg næsten ikke kan holde ud at se.

Billede
You see what happens when you have fun with a stranger in the Alps?
Brugeravatar
Kristensen
 
Indlæg: 875
Tilmeldt: tors 30. dec 2004 11:26
Geografisk sted: I Mørkets Hjerte (Aka Amager)
  • Hjemmeside
Top

Indlægaf Jack J » lør 14. mar 2009 14:15

Michael89 skrev:Jeg må sige at hjemmevideoen med familien der bliver slået ihjel i Henry: Portrait of a Serial Killer har stadig min første plads, det er satme ondt.


Jeg så HENRY i biffen i '89 eller '90 og jeg så den to gange (med The Stepfather midt imellem) på samme eftermiddag, fordi den gjorde så stort indtryk. Den hjemsøgte mig i min søvn flere nætter i træk. Det er aldrig sket hverken før eller siden! Så den har bestemt også min førsteplads for ond film, der har gjort sit indtryk. :shock:
Det er synd for købmanden. Hold du kæft din idiot, han er jo stendød, ka' du ikke se det mand! Ja, det har Djævle-John sørget for!
Brugeravatar
Jack J
 
Indlæg: 5842
Tilmeldt: tirs 28. aug 2007 20:25
Geografisk sted: Somewhere outside
  • Hjemmeside
Top

Indlægaf Michael89 » ons 18. mar 2009 17:02

Den er et mesterværk i min bog og står stadig idag som en af de hårdeste og mest kompromisløse film jeg har set. Har dog bevidst holdt mig fra dn såkalde 2er. Er der nogen der kan sige om den er noget værd overhovedet?
Michael89
 
Indlæg: 33
Tilmeldt: søn 17. jun 2007 01:00
Top

Indlægaf Ovesen » ons 18. mar 2009 19:18

I sammenligning med den første er den direkte pinlig. Derudover er den måske egentlig meget underholdende. God er den dog under ingen omstændigheder.
"The boat can leave now. Tell the crew"
Brugeravatar
Ovesen
 
Indlæg: 983
Tilmeldt: tors 30. dec 2004 02:53
Geografisk sted: Interzone
  • Hjemmeside
Top

Indlægaf Larsemand » tirs 24. mar 2009 10:48

Irréversible er klart den film der gjorde størst indtryk på mig så jeg fik det ubehageligt.

August Underground's Mordrum var da rimelig ubehagelig til tider, men karaktererne var så BØVEDE at jeg ikke kunne tage den alvorligt. Har set hele triologien og det er nogle værre lortefilm.
Larsemand
 
Indlæg: 420
Tilmeldt: man 14. feb 2005 02:11
Top

Indlægaf Anders » tirs 24. mar 2009 19:14

Irréversible - det er den franske, med den detaljerede voldtægts-scene, ikke? For så har jeg set den.

Angående August Underground filmene, var det nogle du havde købt, eller bare lige nogle du fik muligheden for at se? :)
Do you serve food here?
- Best in mexico!
.. I kinda' doubt that!
Anders
 
Indlæg: 324
Tilmeldt: man 2. mar 2009 12:04
Geografisk sted: Århus
Top

Indlægaf Tommy » fre 27. mar 2009 13:45

Hoved-smadret-med-brandslukker-scenen er mega syg (læs: fed)!
Det er det eneste jeg har set fra irreversible, men hold da op hvor er det fedt lavet!
There is a secret song at the center of the world, and its sound is like razors through flesh.
Brugeravatar
Tommy
 
Indlæg: 77
Tilmeldt: ons 3. sep 2008 18:03
Top

Næste

Skriv et svar
67 indlæg • Side 1 af 5 • 1, 2, 3, 4, 5

Tilbage til Genrefilm

Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 10 gæster

    Boardindeks ‹ Filmsnak ‹ Genrefilm
  • Skift skriftstørrelse
  • Udskriv emne
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Style created by David Jansen @ IDLaunch
Danish translation & support by Olympus DK Team