Side 1 af 1

Baby Blues / Cradle Will Fall

Indlæg: lør 26. sep 2009 10:35
af Staal
Er der nogen der har haft muligheden for at se denne film?

Jeg havde fornøjelsen af at se den igår med et par kammerater. Det var godt nok et tiltrængt "frisk pust" i den stime af dårlige film jeg har fået set på det sidste.

Scenariet er ikke noget jeg har set før, og var faktisk yderst interessant. Mor til 4 får fødselsdepression, far er ikke hjemme og mor går på killing spree og vil nakke sine børn.

På trods af, at der ikke er tale om noget mesterværk, så var jeg godt underholdt. Især moderen er utrolig creepy og hendes rolle hev virkelig filmen op på et højt niveau for mig.

Jeg tænker dog på, om jeg har set en cut udgave. Jeg mener ikke den udgave vi så varede mere end små 70 minutter, men IMDB lister den som 85 minutter. Desuden er jeg usikker på den korrekte titel. På coveret stod der Cradle Will Fall, men filmen blev indledt med titlen "Baby Blues". Nogle der kan opklare dette for mig?

Indlæg: lør 26. sep 2009 17:58
af TCM
Har ikke set filmen.

- Men ang. titlen, så er Baby Blues blot den amerikanske titel, mens Cradle Will Fall er den engelske - såkaldte "(DVD box title)", som imdb beskriver det.

- Kan ikke finde noget på en cut udgave af filmen. Men der ryger jo et par min. fra ntsc til pal - men nok ikke de 15 min., som du skriver... Fisk.

Indlæg: lør 26. sep 2009 19:30
af Staal
Ah okay. Tak for hjælpen mht titel :)

Vil gerne have bestilt denne film til samlingen, men må hellere lige få styr på, hvilken udgave der er værd at købe.

Indlæg: søn 27. sep 2009 00:50
af Morbid Angel
Den tyske udgave som er uncut er 76:00 minutter lang

Mvh

MA