Side 1 af 2

Hjælp til backwoodsfilm

Indlæg: tors 26. jan 2006 12:28
af Munchausen
Hey.

Jeg så en film som knægt, som jeg lige er kommet i tanke om igen. Den handler vistnok om et ægtepar som er ude og køre i en eller anden skov, hvor de bliver overfaldet af 2 skovhuggereagtige typer, (kan ikke huske om de er brødre). De gør det hurtigt af med manden, men kvinden mishandler og voldtager de igennem filmen. Eftersom det er mange år siden jeg har set den, kan jeg ikke huske meget mere af den. Er der nogen der kender til sådan en fætter?

Derudover, så er jeg vild med plakaten til Dværgen. Den må jeg fandme få set.

Indlæg: tors 26. jan 2006 13:12
af Ovesen
det kunne være Mothers Day, med den fantastiske danske titel; "SPLATTERFILMEN Skovhuggerne"

Indlæg: fre 27. jan 2006 12:31
af Munchausen
Nej det er ikke den desværre. Den her er i en helt anden stil i forhold til Troma filmene. Den minder lidt om "Midnight", og er også fra samme periode sluthalvfjerdserne - startfirserne.

Indlæg: fre 27. jan 2006 12:38
af Vang
Munchausen skrev:Nej det er ikke den desværre. Den her er i en helt anden stil i forhold til Troma filmene. Den minder lidt om "Midnight", og er også fra samme periode sluthalvfjerdserne - startfirserne.

Mon ikke det er Sunburst (Aka. Slashed Dreams) som fik den meget rammende titel Voldtaget af skovmænd på dansk video?: http://www.imdb.com/title/tt0072179/

Indlæg: fre 27. jan 2006 13:01
af Munchausen
Det er heller ik´den. Som sagt så bliver manden nakket meget tidligt i filmen og kvinden bliver slæbt med hjem til de 2 skovhuggeres kæmpehus, hvor de holder hende fanget, voldtager og mishandler hende. Jeg ved godt det ikke er meget info, men ville meget gerne se den igen, da jeg er ved at skrive en dansk backwoods gyser.

Indlæg: fre 27. jan 2006 13:31
af Ovesen
Hmmm.... det lyder ikke heeeelt bekendt, men det lyder fandme GODT!

Indlæg: fre 27. jan 2006 13:40
af Jacinto Molina
Hvis det ikke er Sunburst så ved jeg ikk hvad det er.

Indlæg: fre 27. jan 2006 15:13
af Jacinto Molina
Kunne det måske være "CAGED TERROR" det lyder lidt som den :?:

Indlæg: tirs 31. jan 2006 14:08
af Gizmo
Munchausen skrev:... da jeg er ved at skrive en dansk backwoods gyser.


Det lyder da cool. Har det mon været prøvet på dansk før? Richard Laymon har skrevet en del af disse "langt ude i skoven"-bøger - og genren lever stadig:

http://www.dorchesterpub.com/Dorch/prod ... &L1=1&L2=0

Indlæg: tirs 31. jan 2006 14:31
af Kristensen
Gizmo skrev:og genren lever stadig:


En af mine baskiske venner har lige færdiggjort en backwoodsfilm Bosque de sombras med Gary Oldman i hovedrollen:

http://www.thebackwoodsmovie.com/

Indlæg: tirs 31. jan 2006 19:02
af OverKill
Kristensen skrev:
Gizmo skrev:og genren lever stadig:


En af mine baskiske venner har lige færdiggjort en backwoodsfilm Bosque de sombras med Gary Oldman i hovedrollen:

http://www.thebackwoodsmovie.com/


Den ser ellers ret spændende ud.

Indlæg: ons 1. feb 2006 12:35
af Munchausen
Desværre. Det er heller ikke "Caged terror". Det er nok umuligt at finde ud af hvad det er for én.

Ja jeg har gået og lavet/skrevet en del kortfilm og novellefilm de sidste år, og tænkte nu var det på tide at springe ud i en spillefilm. Og da horror er min favoritgenre, kunne det kun være sådan én. Det er dog ikke helt en backwoods, men en blanding af mange horrorgenrer. Jeg forventer dog først at gå i gang med at skyde den i sommeren 07, da der skal samles en del penge først. Medmindre der er nogle herinde der har et par mill. liggende derhjemme :wink:

Indlæg: ons 1. feb 2006 14:33
af Dreyer
Den eneste, der umiddelbart falder mig ind, er Just Before Dawn, men det kan alligevel ikke være den. Den har dog to skovhuggeragtige typer... ;)

Der er mange afskygninger af backwoodstemaet... Udover Just Before Dawn er der (blandt mange andre) Deliverance, The Prey, Rituals, The Final Terror, Bloodstalkers, Don't Go in the Woods, The Forest og Savage Water, men af de af dem, jeg har set, er der ikke rigtigt nogen, der passer på det, du oplyser... Jeg kender ikke så meget til de fire sidste, så det kunne måske være en af dem?

The Backwoods virker ellers fed...

Indlæg: ons 1. feb 2006 19:49
af OverKill
Dreyer skrev:Den eneste, der umiddelbart falder mig ind, er Just Before Dawn, men det kan alligevel ikke være den. Den har dog to skovhuggeragtige typer... ;)

Der er mange afskygninger af backwoodstemaet... Udover Just Before Dawn er der (blandt mange andre) Deliverance, The Prey, Rituals, The Final Terror, Bloodstalkers, Don't Go in the Woods, The Forest og Savage Water, men af de af dem, jeg har set, er der ikke rigtigt nogen, der passer på det, du oplyser... Jeg kender ikke så meget til de fire sidste, så det kunne måske være en af dem?

The Backwoods virker ellers fed...


kan sige det ikke er Don't Go in the Woods

Indlæg: ons 1. feb 2006 21:54
af Munchausen
Nu har jeg bestilt Mothers day, da det er den der kommer tættest på mine erindringer. Er der nogle herinde der har set August underground? Er den noget værd?

Tak for hjælpen til alle der har bidraget med bud. Har fundet et par titler, af dem I har nævnt, jeg skal ha set.