Side 1 af 1

Horrorkortfilm.

Indlæg: fre 19. jan 2007 16:08
af Munchausen
Jeg har de sidste år gået og lavet kort og novellefilm. Jeg har altid selv skrevet og instrueret, men er nu blevet lidt tom i hovedet.

Er der nogle herinde, der kender til gode horrorkortfilm, som også er til at få fat i? Det må gerne være i stil med "El Ciclo" af Victor Garcia.

Og er der evt. nogle herinde, der skriver eller er interesseret i at samarbejde og udvikle historier?

Indlæg: fre 19. jan 2007 19:49
af Kristensen
Tjah jeg render jo en del rundt til horrorfestivaler. Jeg skal da gerne kigge nogle af programmerne igennem og komme med foreslag. Men jeg kan ikke love de lige kan skaffes.

Har du set Koldo Serras El tren de la Bruja? Den har taget en del priser rundt omkring.

/Kristensen

Indlæg: fre 19. jan 2007 20:10
af Kristensen
Pierre Louis Levacher har lavet to ret cool film der hedder Sang froid og Le Morveaux.

Sang froid kan ses her: http://www.mouviz.com/films/film.php?film=sangfroid

Still Life af Jon Knautz vandt i år i San Sebastian.

I den temmelig far far out afdeling kan jeg varmt anbefale John Bryants Oh My God
http://www.atomfilms.com/film/oh_my_god.jsp

Indlæg: fre 19. jan 2007 23:17
af Kristensen
Nope, ikke rigtig, men Natfilm er jo lige blevet optaget som "adherent member" i EFFF (European Federation of Fantastic Film Festivals) så det smager da lidt af fisk.

Men du kan jo tage til FFF i Lund, Sverige. http://www.fff.se.

I år er vi vært for Melies-finalen, så programmet skulle gerne blive ekstra cool.

/Kristensen

Indlæg: tirs 23. jan 2007 14:06
af Munchausen
Hey Kristensen.

Mange tak for dine forslag, jeg må ud og lede. Still Life har jeg dog set. Godt koncept, men tynd finale.

Indlæg: tirs 23. jan 2007 14:26
af Thure
Der findes en fantastisk dvd fra Other Cinema i USA (Craig Baldwins selskab), der hedder Experiments in Terror. Der nogle super fede sager på - ikke mindst PEter Tscherkasskys Outer Space.

www.othercinemadvd.com

Indlæg: tirs 23. jan 2007 17:45
af Ovesen
Thure skrev:Der findes en fantastisk dvd fra Other Cinema i USA (Craig Baldwins selskab), der hedder Experiments in Terror. Der nogle super fede sager på - ikke mindst PEter Tscherkasskys Outer Space.

www.othercinemadvd.com


Ret beset må det dog også siges at være DVD'ens kunstneriske højdepunkt, det resterende er so-so...