• * Tilmeld
  • * Log ind
  • * OSS
Boardindeks ‹ Filmsnak ‹ Versioner

Her kan du diskutere alt, hvad der angår forskellige versioneringer af samme film.
Skriv et svar
3 indlæg • Side 1 af 1

Anormaliteter på udgivelser

Indlægaf Jack J » lør 8. sep 2012 17:52

Jeg husker, at Diabolik i mindst eet tilfælde har omtalt en VHS-udgivelse, hvor der var forskel på printet på to ex af den samme udgivelse - selvom printsene jo burde være ens. Jeg har netop selv oplevet noget lignende; Ved en tilfældig tilfældighed har jeg netop erhvervet to ex af den engelske pre-cert-VHS af SUDDEN DEATH (på dansk video som "Dødsmaskinerne"). Der er tale om samme MEDIA-udgivelse, men da jeg så filmen i går bemærkede jeg noget underligt; 7-8 gange i filmen afbrydes lydsporet af noget, der lyder som klip fra radioprogrammer! :shock:

Afbrydelserne er blot af 1-2 sekunders varighed. Jeg checkede mit andet bånd og forventede, at der ville være de samme lyd-inserts, men nej, her var lydsporet helt normalt.

Jeg tror bestemt ikke, der er tale om noget, som er blevet indspillet på båndet af en tidligere ejer. Hvordan skulle det kunne lade sig gøre? Billedet forsvinder ikke. Man kunne naturligvis forstille sig, at der kunne være tale om, at båndet er en førstegangskopi, men selve båndet er ægte nok, så det ville betyde at en eller anden skulle have optaget en kopi oven på originalbåndet, hvilket ikke lyder plausibelt. Og billedkvaliteten ser helt perfekt ud. Jeg er sikker på, der er tale om originaloptagelsen.

Båndet er som sagt en rigtig gammel pre-cert-udgivelse, altså fra de tidlige dage i 80'erne og man kunne måske forstille sig, at man dengang har lavet båndene manuelt og teknikeren har lavet en fejl med optagelsen, så der er kommet noget radiooptagelse ind over. Who knows? Jeg har ingen anelse om, hvordan det kan være gået til.

Uheldigvis betyder det, at jeg nok bare må beholde båndet som en kuriøsitet. Det ville være lousy't at sælge det, og som samlerobjekt har den slagt anormaliteter ikke den store værdi.

Er der andre, der har eksempler på den slags forskelle på ens udgivelser (ikke nødvendigvis på VHS, men også andre formater)

Billede

Det er synd for købmanden. Hold du kæft din idiot, han er jo stendød, ka' du ikke se det mand! Ja, det har Djævle-John sørget for!
Brugeravatar
Jack J
 
Indlæg: 5842
Tilmeldt: tirs 28. aug 2007 20:25
Geografisk sted: Somewhere outside
  • Hjemmeside
Top

Re: Anormaliteter på udgivelser

Indlægaf kent » lør 8. sep 2012 18:02

Godt valg af dug.... :shock:
Brugeravatar
kent
 
Indlæg: 596
Tilmeldt: søn 14. jun 2009 10:03
  • Hjemmeside
Top

Re: Anormaliteter på udgivelser

Indlægaf Jack J » lør 8. sep 2012 18:04

Sælgers dug, ikke min. :lol:
Det er synd for købmanden. Hold du kæft din idiot, han er jo stendød, ka' du ikke se det mand! Ja, det har Djævle-John sørget for!
Brugeravatar
Jack J
 
Indlæg: 5842
Tilmeldt: tirs 28. aug 2007 20:25
Geografisk sted: Somewhere outside
  • Hjemmeside
Top


Skriv et svar
3 indlæg • Side 1 af 1

Tilbage til Versioner

Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 3 gæster

    Boardindeks ‹ Filmsnak ‹ Versioner
  • Skift skriftstørrelse
  • Udskriv emne
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Style created by David Jansen @ IDLaunch
Danish translation & support by Olympus DK Team