• * Tilmeld
  • * Log ind
  • * OSS
Boardindeks ‹ Kræmmermarkedet ‹ Tips

Her kan du poste nyt om tips om tilbud over alt i verden.
Skriv et svar
289 indlæg • Side 4 af 20 • 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 20

Indlægaf Mikkel Harris » tors 19. jun 2008 09:37

Jack J skrev:Fx var der en anden anmelder, der for nyligt på samme filmsite nævnte en række Bruno Mattei-filmtitler i en anmeldelse, og skrev efterfølgende, at det var "film som vi alle har set"!!


Nu har jeg ikke selv læst den pågældende anmeldelse, men der kunne jo være tale om ironi; noget som visse meget dristige anmeldere engang imellem benytter sig af.
Brugeravatar
Mikkel Harris
 
Indlæg: 150
Tilmeldt: lør 22. jan 2005 14:37
Top

Indlægaf Jack J » tors 19. jun 2008 09:45

Jeg er bekendt med eksistensen af dette fænomen. Jeg har læst om det i flere tekstbøger og er ret sikker på, det ikke havde noget med anmelderens bemærkning at gøre, men døm selv:

http://www.onfilm.dk/Anmeldelse/Anmelde ... lseId=3124

- og skulle den bemærkning alligevel være ment som ironi fra anmelderens side, så kan det kun læses som at han rakker ned på de omtalte film, og så ville det først være rigtig kritisabelt! Fx er ROBOWAR helt fænomenal!

(og at jeg så i mit indlæg kom til at skrive, at det stammede fra samme site som LEJR 5-anmeldelsen, var så en smutter. Ikke, at det gør den store forskel).


Jack
Det er synd for købmanden. Hold du kæft din idiot, han er jo stendød, ka' du ikke se det mand! Ja, det har Djævle-John sørget for!
Brugeravatar
Jack J
 
Indlæg: 5842
Tilmeldt: tirs 28. aug 2007 20:25
Geografisk sted: Somewhere outside
  • Hjemmeside
Top

Indlægaf Skøtt » tors 19. jun 2008 09:55

Det jeg synes er påfaldende ved alle disse 'straight' filmsites, er at de ukritisk anmelder ALT der havner på deres skrivebord. Bruno Mattei-film i Berlingske Tidende?! Hvad er der blevet af den redaktionelle linje? Jeg, mener - okay, fint nok - det er da cool at det hele ikke skal handle om Susanne Bier, men bare fordi en film udkommer på dansk, behøves man jo ikke skrive om dem - især hvis man ikke ved hvad det drejer sig om. Det er som om disse sites skal fungere som en slags 'læser-service', der forsøger at tage stilling til filmene ud fra et andet synspunkt end anmelderens eget, igennem 'fornuftige' betragtninger om hvorvidt man kan holde en ironisk distance til det man ser eller ej. Det bliver meget hurtigt trættende læsning, og det er sgu ikke sådan man skal anmelde alle exploitation-film - på en skala over hvorvidt denne film er 'verdens dårligste' eller lignende informationstomme prædikater. Det er ok at blive talt ned til i små mængder, men så ER folk altså heller ikke dummere til at forstå og lære nye ting.
When the Going gets Weird, the Weird Turn Pro!
Brugeravatar
Skøtt
 
Indlæg: 908
Tilmeldt: tors 30. dec 2004 18:55
Geografisk sted: Top-a-the world, ma
  • Hjemmeside
Top

Indlægaf TCM » tors 19. jun 2008 10:18

Jeg synes sku det er okay med diverse sites, som anmelder skidt og kanel - dog er det, som før diskuteret kritisabelt hvis en anmelder påstår at kende en genre, uden egentlig at have begreb om denne. Dette synes jeg egentlig ikke er tilfældet med de to nazi-film anmeldelser af Kristian, som her holder sig til hver enkelt film. Men at det er nybegyndere, som anmelder sleaze, slasher og splat er for mig fint, hvis blot tilgangen er den rigtige og argumentationer holder stand med anmelderens viden om et pågældende område.
- Men men men, at jeg foretrækker at det er velbevandrede gorehounds, som anmelder film i den obskure genre, er da klart at foretrække.

Well, det jeg gerne vil stemme mig enig i, er at anmeldelserne ofte ser disse "underlødige" film med en såkaldt ironisk distance - at det er sku så dårligt, at det bliver sjovt osv. - så underkendes filmens egne præmisser, som oftest, og det er sku lidt en skam...
Skøtt skrev: Det er som om disse sites skal fungere som en slags 'læser-service', der forsøger at tage stilling til filmene ud fra et andet synspunkt end anmelderens eget, igennem 'fornuftige' betragtninger om hvorvidt man kan holde en ironisk distance til det man ser eller ej.


- Well, nogen der har set den ny "Sex and the City - The Movie"? Her kan der snakkes om anmeldere, som jo ikke har begreb om serien, og så bare anmelder filmen - det kan man da ikke...! Og hvad med Spiderman-filmene, de anmeldere har da aldrig læst tegneserien, de vil aldrig forstå Peter Parker, som jeg gøre det! Og lad mig slet ikke starte med "I am Legend", der er jo ingen der har læst bogen...
8)
Mit filmsite, Filmskribenten - også med skrækfilm: www.filmskribenten.dk
Brugeravatar
TCM
 
Indlæg: 464
Tilmeldt: tirs 1. feb 2005 19:16
Geografisk sted: København
Top

Indlægaf Mads » søn 22. jun 2008 21:20

Har langt om længe fået set 'Skolepigernes Hemmeligheder', et 75 minutters overflødighedshorn af grotesk underholdende sleaze.

Vi starter her:
Billede
-ulækker børnelokker knockout'et af to snedige teens..


-og slutter ca. her..:
Billede
-jomfruhungrende satantilbedere

-Indimellem er der to enkelte historier med hhv. Christina Lindberg og Marie Ekorré, vel nok Sveriges to hotteste film-babes i 70erne (jeg regner Marie Liljedahl som et slut 60er navn, forstås..).
Senest rettet af Mads søn 22. jun 2008 23:25, rettet i alt 1 gang.
Brugeravatar
Mads
 
Indlæg: 1276
Tilmeldt: søn 17. apr 2005 12:21
Top

Indlægaf Skøtt » søn 22. jun 2008 22:10

Næh, mine kommentarer var heller ikke møntet på Kristians anmeldelser, men redaktionelle linjer generelt. Men mht Sex & the City ER det da en pointe, at det ville være en håbløs anmeldelse, hvis man ikke kendte til serien. På samme måde som du ikke kan anmelde Spiderman 3 uden at have set 1eren og 2eren. Det betyder at trække på dels det referencegrundlag som publikum har - og mere interessant, det grundlag der ligger indlejret i selve filmen.
Jeg tror man undervurderer sine læsere, hvis man regner med de ikke er interesseret i lidt baggrundsinfo bare fordi de ikke selv kender genren i forvejen - lige stik modsat: så burde man da netop være interesseret i filmens præmis, historie og generelle grundlag. No?
When the Going gets Weird, the Weird Turn Pro!
Brugeravatar
Skøtt
 
Indlæg: 908
Tilmeldt: tors 30. dec 2004 18:55
Geografisk sted: Top-a-the world, ma
  • Hjemmeside
Top

Indlægaf Vang » man 23. jun 2008 09:15

Jack J skrev:At Caspar så tog dem alle dybt seriøst og overså, at de er lavet for at underholde... er så en anden sag. :lol:


Jack


Jeg mener nu at jeg har et ganske stort hjerte for film, der er lavet for at underholde. Faktisk kan jeg have større problemer med film der tigger om at blive set seriøst. Problemet er bare at stort set ingen af nazifilmene formåede nogen af delene. Jeg tror, de, der kom tættest på, var SheWolf of the SS og Batzellas Djævlen fra Gestapo.
Brugeravatar
Vang
 
Indlæg: 1394
Tilmeldt: fre 31. dec 2004 02:23
Geografisk sted: Odense C
  • Hjemmeside
Top

Indlægaf Gory-Glory » man 23. jun 2008 19:46

Helt klart att Skolepigernes Hemmeligheder är riktigt bra :D
Sen så är ju som sagt Christina och Marie riktigt snygga :D
https://www.instagram.com/goryglory
https://www.tiktok.com/@g0rygl0ry
https://www.youtube.com/@g0rygl0ry
Brugeravatar
Gory-Glory
 
Indlæg: 502
Tilmeldt: tors 13. mar 2008 00:39
Geografisk sted: Sverige
  • Hjemmeside
Top

Indlægaf Mads » tirs 24. jun 2008 21:42

gorzelak skrev:Skolepigernes hemmeligheder mindede mig mest af alt om den sidste (og mest atypiske) af sengekantsfilmene, Sømænd på sengekanten (1976), som har noget af det samme usexede skær af seksuel desillusion over sig.

Egentlig en ganske interessant parallel, personligt synes jeg at blandingen af sex, komedie og kønspolitik med sadistiske overtoner i begge tilfælde er både underholdende og interessant. Sømænd på sengekanten er klart den bedste af 'kant'-filmene.
Senest rettet af Mads tirs 24. jun 2008 22:29, rettet i alt 1 gang.
Brugeravatar
Mads
 
Indlæg: 1276
Tilmeldt: søn 17. apr 2005 12:21
Top

Indlægaf Jack J » tirs 24. jun 2008 22:11

Vang skrev:Faktisk kan jeg have større problemer med film der tigger om at blive set seriøst. Problemet er bare at stort set ingen af nazifilmene formåede nogen af delene. Jeg tror, de, der kom tættest på, var SheWolf of the SS og Batzellas Djævlen fra Gestapo.


Lige meget, hvad der bliver sagt i intro'er og sluttekster, osv., så tror jeg næppe, der var nogen af de italienske filmmagere, der lavede disse film for skabe seriøse værker. De vidste godt, at de underholdt på et lavt, lavt sleaze'et plan. Og hvorvidt man kan lide dem eller ej er jo sådan set ligegyldigt, to each his own, jeg syntes bare, det var ret morsomt, at du havde sat dig for at kværne dem alle igennem, og skrev en lang feature, og stort set ikke kunne lide nogen af dem. :D


Jack
Det er synd for købmanden. Hold du kæft din idiot, han er jo stendød, ka' du ikke se det mand! Ja, det har Djævle-John sørget for!
Brugeravatar
Jack J
 
Indlæg: 5842
Tilmeldt: tirs 28. aug 2007 20:25
Geografisk sted: Somewhere outside
  • Hjemmeside
Top

Indlægaf Jack J » lør 19. jul 2008 18:18

Jeg har netop fået en sms fra Heine Sørensen, som har købt ZOMBI 3 (Hell on earth) og han siger, at der er noget, der er gået helt galt med bookletten! Kun halvdelen af Jesper Moerchs tekst er med og resten er titler på noget musik, og på forsiden står der en kvinde og synger i en mikrofon (???). :shock: :shock: :shock:

Jack
Det er synd for købmanden. Hold du kæft din idiot, han er jo stendød, ka' du ikke se det mand! Ja, det har Djævle-John sørget for!
Brugeravatar
Jack J
 
Indlæg: 5842
Tilmeldt: tirs 28. aug 2007 20:25
Geografisk sted: Somewhere outside
  • Hjemmeside
Top

Indlægaf Nicolai » søn 20. jul 2008 14:21

Jack J skrev:Jeg har netop fået en sms fra Heine Sørensen, som har købt ZOMBI 3 (Hell on earth) og han siger, at der er noget, der er gået helt galt med bookletten! Kun halvdelen af Jesper Moerchs tekst er med og resten er titler på noget musik, og på forsiden står der en kvinde og synger i en mikrofon (???). :shock: :shock: :shock:

Jack

Det bliver da vist lidt af et samlerobjekt. :lol:
Brugeravatar
Nicolai
 
Indlæg: 1615
Tilmeldt: søn 7. maj 2006 18:15
Top

Indlægaf Kristensen » søn 20. jul 2008 14:33

Jack J skrev: Kun halvdelen af Jesper Moerchs tekst er med og resten er titler på noget musik, og på forsiden står der en kvinde og synger i en mikrofon (???). :shock: :shock: :shock:

Jack


Der må være tale om den højt eftertragtede karaokeudgave af Zombi 3...
You see what happens when you have fun with a stranger in the Alps?
Brugeravatar
Kristensen
 
Indlæg: 875
Tilmeldt: tors 30. dec 2004 11:26
Geografisk sted: I Mørkets Hjerte (Aka Amager)
  • Hjemmeside
Top

Indlægaf Jack J » søn 20. jul 2008 16:28

Kristensen skrev:
Jack J skrev: Kun halvdelen af Jesper Moerchs tekst er med og resten er titler på noget musik, og på forsiden står der en kvinde og synger i en mikrofon (???). :shock: :shock: :shock:

Jack


Der må være tale om den højt eftertragtede karaokeudgave af Zombi 3...


Haha, ja. Jeg fik netop at vide, at man fandt ud af miseren efter at de første 25 var røget afsted, men resten sku' være okay. Hvis andre har fået de forkerte, kan de få dem byttet fra onsdag.


Jack
Det er synd for købmanden. Hold du kæft din idiot, han er jo stendød, ka' du ikke se det mand! Ja, det har Djævle-John sørget for!
Brugeravatar
Jack J
 
Indlæg: 5842
Tilmeldt: tirs 28. aug 2007 20:25
Geografisk sted: Somewhere outside
  • Hjemmeside
Top

Indlægaf Gynther Meyer » søn 20. jul 2008 23:26

Hey, jeg snakkede med en i dag, som har købte Zombi 3 (Zombie: Hell on Earth) og han siger visse dele af printet ser lidt dårligt ud (det var ikke det han sagde, men nu er jeg flink)!! Gore-scenerne skulle se ud, som om de er ind-klippede og ser ud som om de stammer fra et videobånd! Jeg checkede lige dvdcompare og kommentaren til den amerikanske udgave fra Media Blasters lyder nogenlunde som det samme:

R1 America - (Media Blasters/Shriek Show) - No cuts, inc. the original opening (94:51 min - NTSC). The film is transferred from the 35mm Italian inter-negatives. Although the original opening (and some other scenes) are from the video source, you will notice the significant jump in quality.


Min bekendte sagde faktisk at min gamle uklippede og letterboxede vhs-bootleg fra Bahrain Video står bedre! Er der nogen af jer andre, der har kigget på sagerne?? (den nye dvd, ikke min Bahrain-video!)

Først en dum alternativ titel, så en forkert trykt booklet, og nu dette! Denne gang lader det til at være gået lettere galt for AWE. Trist, jeg havde set frem til endelig at få en bedre version end min gamle vhs, men den blir altså stående på hylden lidt endnu.
"Jo flere broer man brænder, jo mere lugter der af røg"
Gynther Meyer, nutidig filosof.
Brugeravatar
Gynther Meyer
 
Indlæg: 425
Tilmeldt: tors 17. nov 2005 19:51
Geografisk sted: 5 min før sprogrevisionen i '48
  • Hjemmeside
Top

ForegåendeNæste

Skriv et svar
289 indlæg • Side 4 af 20 • 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 20

Tilbage til Tips

Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 1 gæst

    Boardindeks ‹ Kræmmermarkedet ‹ Tips
  • Skift skriftstørrelse
  • Udskriv emne
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Style created by David Jansen @ IDLaunch
Danish translation & support by Olympus DK Team